Dva super koktejly na likvidaci břišního tuku

koktejly_1Tuk ukládající se v oblasti břicha patří, podle posledních výzkumů, k nejrizikovějším. Přinášíme Vám dva recepty na koktejly, které Vám pomohou s jeho likvidací.

Základem obou je banán, který se obvykle při dietních kůrách nedoporučuje, kvůli obsahu cukrů a vyšší kalorické hodnotě.

Banány jsou ale z nutričního hlediska velmi hodnotnou potravinou, obsahují velké množství minerálních látek a vlákninu. V banánové dužině převládají sacharidy jejichž konkrétní množství se liší v závislosti na stupni zralosti. Čím je banán vyzrálejší, tím se zvyšuje podíl jednoduchých cukrů dodávajících rychlou energii a má vyšší glykemický index. Zelené, nedozrálé kusy mají nižší GI a proto zvyšují hladinu krevního cukru pozvolněji.

Ve 100 g zralého banánu je obsaženo cca 100 kcal (418 kJ), jež jsou tvořeny cca 20-23 g sacharidů s průměrným GI 60, cca 1 g bílkovin a asi 0,5 g tuků. Ve 100 g dužiny jsou cca 3 gramy vlákniny, z vitamínů stojí za zmínku především B6 – který má významný podíl na metabolismu aminokyseliny Tryptofan a účastní se i syntézy lipidů, mastných kyselin buněčných membrán. Při jeho nedostatku se mohou objevit poruchy centrálního nervového systému a periferních nervů, případně kožní potíže. Banány jsou také pověstné svým vysokým obsahem draslíku. Prvkem, který tvoří důležitou protiváhu sodíku, při eliminaci nadměrného zadržování tekutin v organismu. Jsou též vyborné pří zvýšené fyzické námaze, kdy vyčerpané svaly potřebují doplnit draslík. A patří též mezi nejbohatší ovocné zdroje hořčíku, železa a zinku. Takže, pokud jich nekonzumujeme kila, není důvod se tomuto exotickému ovoci vyhýbat. Navíc, naše koktejly jsou určeny primárně jako zdravá snídaně, kdy organismus potřebuje “nakopnout”

koktejl_1bKoktejl číslo 1 – žlutý:

Na jednu porci budeme potřebovat:

1 zralý banán

1 pomeranč

2 polévkové lžíce lněného semínka, před použitím je lehce podrťte v hmoždíři

, pokud chceme verzi 100% bezlepkovou či veganskou, použijte mléko mandlové či sojové, nejlépe doma vyrobené.  (Pozn.: Námi zvolené sušené kokosové mléko obsahuje maltodextrin získaný z obilí a mléčnou bílkovinu)

Banán a pomeranč oloupejte a nakrájejte na kousky, přidejte podrcené semínko a zvolené „mléko“. Buď můžete použít mixér, ale vhodnější je Smoothie Maker, tedy pokud jej máte k dispozici, či jiný přístroj pro výrobu koktejlů.

Hotový koktejl je hustý, sladký a velmi jemné, v našem případě kokosové, chuti. Takže je vhodný i pro dětskou snídani.

Koktejl číslo 2 – červený:koktejl_2b

Suroviny na jednu porci:

1 zralý banán

Hrnek bobulovitého ovoce (ostružiny, maliny, borůvky, brusinky) použijte dle dispozice, může být i směs, či ovoce zmražené z letní úrody.

1 polévková lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru

1 dcl vlažné vody

1 polévková lžíce panely nebo kvalitního medu.

Oloupaný a na kousky nakrájený banán, dejte do mixeru, či Smoothie Makeru, spolu se všemi ostatními surovinami a rozmixujte do hladka.

Výsledný koktejl je hustý, výrazné, po zázvoru lehce štiplavé, ale přesto příjemné chuti.

Zařaďte tyto koktejly do svého jídelníčku a budete se cítit nabití energií. Pokud k tomu budete v rozumném množství konzumovat vyváženou stravu a přidáte něco pohybu, pomohou Vám i s nadbytečným břišním tukem.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.