GHÍ – přepuštěné máslo

Pochoutka, kterou si snadno vyrobíte doma.

GHÍ – název z Ajurvédy pro tradiční evropské přepuštěné máslo, bez kterého se neobejde žádná pořádná kuchyně. Tajemství tkví v odstranění mléčné bílkoviny, která je u klasického másla zodpovědná za jeho přepalování, pokud by jste ho chtěli použít v teplé kuchyni například pod vajíčka nebo třeba na smažení oblíbených palačinek, a také za relativně krátkou životnost másla. Samotný mléčný tuk, kterým vlastně správně přepuštěné máslo je, se nepřepaluje a je i velmi stálý, takže při správném skladování, Vám i dlouho vydrží, tedy pokud ho nesníte.

Jakmile ochutnáte palačinky, či jiná jídla, kde se dá přepuštěné máslo použít, většinou se již nebudete chtít vrátit k jiným tukům.

Dokonce i různí „výživoví odborníci“ začínají brát máslo opět na milost. Obsahuje sice nasycené mastné kyseliny a určitě po něm nezhubnete, ale, v rozumném množství, rozhodně není tak škodlivé, jak ještě nedávno tradovalo, naopak může mít příznivý vliv na stav sliznic a pokožky, takže hurá na to.

Jak je psáno výše, přepuštěné máslo, má celkem dobrou trvanlivost, ale pro začátek bych doporučila začít s 500 g ( 2 standartní kostky) . Pokud budete mít smůlu a zvolíte „špatné“ například přemražené máslo, může se stát, že výsledný produkt nebude úplně v kondici. Vybírejte máslo pečlivě – příliš levné a neznámé druhy nemusí být špatné, ale musíte počítat i s výše uvedeným rizikem.

Potřebovat budete vhodný rendlík, velmi dobrou zkušenost mám s titanovým, který vede teplo rovnoměrně a nepřipaluje se. Případně můžete zvolit vodní lázeň, aby jste měli jistotu, že ho nepřepálíte.

Přepuštěné máslo 2aPostupně máslo rozpusťte a za stálého míchání zahřívejte. U kvalitního másla se vám začne oddělovat čistý průhledný žlutý tuk od bílé, neprůhledné mléčné bílkoviny, která pozvolna vyplouvá na povrch. Tu sbírejte lžící a dávejte pryč. (U nekvalitního másla se bílkovina odděluje špatně a celý proces trvá výrazně déle, pokud lze vůbec dokončit) Trpělivě pokračujte dokud Vám v rendlíku nezbyde jen čirý žlutý tuk. Ten slijte do čisté suché nádoby ( ideální je sklenice z IKEA se zaklapávacím víčkem – malá má ideální velikost pokud zpracováváte 500g másla)  a nechte zchladnout otevřené ( aby Vám nezkondenzovala voda na víčku) . Po té uzavřete a uskladněte v ledničce.

Přepuštěné máslo je vhodné do teplé kuchyně, na smažení palačinek či vajíček, ale hlavně například pod zeleninu, pomáhá vyluhovat látky a vitamíny rozpustné v tucích jako je A a E, které jsou následně tělo lépe využije a navíc dodá zelenině, nebo například polévce absolutně neodolatelnou chuť.  Nehodí se na použití za studena (na pečivo, do pomazánek), potože jeho konzistence je za studena drobivá a nelze ho „namazat“.

Cena hotového přepuštěného másla je poměrně vysoká, tak určitě stojí za vyzkoušení domácí výroba. A pokud mu propadnete, tak je už jen na Vás zda si připravíte i vlastní originální pikantní verzi s například s chilli, nebo originální kombinací koření, přesně podle Vaší chuti.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.